Χαρακτηρισμός φοίτησης και συνέπειες στην προαγωγή και απόλυση μαθη- τών 1. Η φοίτηση όλων των μαθητών των Ενιαίων Λυκείων χαρακτηρίζεται με πρά- ξη του Συλλόγου των διδασκόντων καθηγητών την ημέρα που λήγουν τα μα- θήματα ως επαρκής ή ανεπαρκής, με βάση το σύνολο των απουσιών που ση- μειώθηκαν κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους, σε συνδυασμό με την ετή- σια προφορική επίδοση σε όλα τα μαθήματα. 2. Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση στην περίπτωση κατά την οποία: α) Tο σύνολο των απουσιών του μαθητή, που σημειώθηκε κατά το λήγον διδα- κτικό έτος, δεν υπερβαίνει τις πενήντα (50), ανεξάρτητα από τους λόγους πραγματοποίησής τους. β) Tο σύνολο των απουσιών του μαθητή δεν υπερβαίνει τις εκατόν δεκατέσσε- ρις (114), από τις οποίες οι πάνω από τις πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια που βεβαιώνεται, «σύμφωνα με το άρθρο 3 του Π.?. 485/83 (ΦΕΚ184 Α΄)». Κατ` εξαίρεση, ο Σύλλογος των ?ιδασκόντων κάθε Σχολείου με ειδική πράξη του χαρακτηρίζει ως επαρκή τη φοίτηση μαθητή που σημείωσε από εκατόν δέ- κα πέντε έως εκατόν εξήντα τέσσερις (115-164) απουσίες, υπό την προϋπόθεση ότι όλες οι απουσίες πάνω από τις πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες και ο- φείλονται σε ασθένεια, που βεβαιώνεται σύμφωνα με τα παραπάνω, και η επί- δοσή του κρίνεται ιδιαίτερα ικανοποιητική. ?ς ιδιαίτερα ικανοποιητική κρίνε- ται στην προκειμένη περίπτωση η επίδοση του μαθητή, όταν ο γενικός μέσος όρος της προφορικής βαθμολογίας (Γ.Μ.Ο.), όπως προκύπτει από το άθροισμα των Μ.Ο. των δύο τετραμηνιαίων βαθμών στο Λύκειο, διαιρούμενο με τον α- ριθμό των διδασκόμενων μαθημάτων, είναι τουλάχιστον δεκαπέντε (15) πλήρες και η διαγωγή του κοσμιωτάτη. γ) Συντρέχουν οι λόγοι που αναφέρονται στην παρ. 6 εδ. δ του άρθρου 1 του Π.?. 294/1980. 3. Οι μαθητές, των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται επαρκής, προσέρχονται κανονικά στις προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις του Ιουνίου. 4. Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητή που σημείωσε πάνω από πε- νήντα (50) απουσίες και δεν εμπίπτει σε καμία από τις περιπτώσεις που προα- ναφέρθηκαν. 5. Οι μαθητές, των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται ανεπαρκής, είναι υπο- χρεωμένοι να επαναλάβουν τη φοίτηση στην ίδια τάξη. 6. Για τους μαθητές, που φοιτούν στα Εσπερινά και Μουσικά Λύκεια, τα αριθ- μητικά όρια των εκατόν δεκατεσσάρων (114) και εκατόν εξηντατεσσάρων (164) απουσιών για το χαρακτηρισμό της φοίτησης προσαυξάνονται κατά δεκα έξι (16). 7. Ο υπεύθυνος καθηγητής για την παρακολούθηση της φοίτησης των μαθητών τμήματος ή τάξεως, αφού ενημερώσει το ?ιευθυντή του σχολείου ότι ο μαθητής συμπλήρωσε ήδη εικοσιτέσσερις (24) απουσίες, δικαιολογημένες ή αδικαιολό- γητες, είναι υποχρεωμένος να ενημερώνει τον κηδεμόνα με ταχυδρομική επι- στολή, η οποία στέλνεται με τη μέριμνα του σχολείου από την 1η έως την 5η κάθε μήνα για τις απουσίες του μήνα που προηγήθηκε.