Με την εγκύκλιο του Υπουργείου Αριθ. Πρωτ.: 57521/ΓΔ4 / 17-5-2020 ,  η ταυτόχρονη διδασκαλία σε μαθητές, που συμμετέχουν στο μάθημα με φυσική παρουσία και σε άλλους που απουσιάζουν και συμμετέχουν εξ αποστάσεως μέσω σύγχρονης τηλεκπαίδευσης προβλέπεται αποκλειστικά και μόνο σε περιπτώσεις επιδημικών νόσων. Ακριβώς την ανάγκη αυτή βιώνουμε τώρα κατά τη σταδιακή επαναλειτουργία των σχολείων.
Μέριμνα του Υπουργείου είναι να μην μείνει κανείς μαθητής πίσω, να μην αποκοπούν δηλαδή από την εκπαιδευτική διαδικασία οι μαθητές εκείνοι που πρέπει να παραμείνουν σπίτι. Να μην τιμωρηθούν, επειδή προστατεύουν την υγεία τη δική τους, των οικογενειών τους, του κοινωνικού συνόλου, παραμένοντας εκτός σχολικής αίθουσας, ακολουθώντας τις συστάσεις των ειδικών. Χωρίς την επιλογή της ζωντανής μετάδοσης, μαθητές, σπουδαστές και φοιτητές μπορεί να μείνουν μήνες αποκομμένοι από κάθε μαθησιακή διαδικασία.
Όταν η Πολιτεία προβλέπει τη δυνατότητα για ορισμένους μαθητές να μείνουν εκτός σχολείου για προληπτικούς λόγους προστασίας της ατομικής και δημόσιας υγείας, είναι και αυτονόητη υποχρέωση της Πολιτείας να μεριμνήσει για την πρόσβαση των μαθητών αυτών στην εκπαιδευτική διαδικασία εξ αποστάσεως.

Η δια ζώσης διδασκαλία δεν υποκαθίσταται .  Η σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση δεν μπορεί να υποκαταστήσει τη δια ζώσης διδασκαλία. Είναι ένα χρήσιμο εργαλείο ανάγκης σε έκτακτες περιπτώσεις, ώστε να μην αποξενωθούν οι μαθητές από τη μαθησιακή διαδικασία για το διάστημα κατά το οποίο επικρατούν οι ανωτέρω έκτακτες συνθήκες.

Για να δείτε τις οδηγίες πατήστε  ΕΔΩ

Τονίζεται ότι η ταυτόχρονη μετάδοση από τη τάξη προβλέπεται από το ΥΠΑΙΘ ως δυνατότητα που προσφέρεται κι όχι υποχρεωτικά.

Στο σχολείο μας οι εκπαιδευτικοί, όπως έπραξαν  σύσσωμοι και κατά τη διάρκεια της καραντίνας για δύο μήνες , συνεχίζουν  εθελοντικά να στηρίζουν τους μαθητές τους που μένουν στο σπίτι λόγω του ότι ανήκουν οι ίδιοι η το οικογενειακό τους περιβάλλον σε ευπαθή ομάδα, μέσω της σύγχρονης και ασύγχρονης διδασκαλίας.

Αυτό θα γίνεται αφού πραγματοποιήσουν το πλήρες τους διδακτικό ωράριο στο σχολείο με τους μαθητές τους στη τάξη.

Για να δείτε το τρόπο που θα γίνεται αυτή η επικοινωνία πατήστε στο σύνδεσμο που ακολουθεί: