Πέμπτη, 05 Νοεμβρίου 2020 17:38

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 9 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2020

(0 votes)

1.      1. Οι καθηγητές που δηλώνουν αδυναμία σύνδεσης από το σπίτι τους , θα πρέπει να έρχονται στο σχολείο προκειμένου να συνδέονται από τους υπολογιστές του σχολείου στην εικονική τους τάξη και να κάνουν το μάθημά τους.

2.      Η σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση με τη χρήση webex είναι υποχρεωτική για όλους, μαθητές και εκπαιδευτικούς. Αν μαθητής δεν παρίσταται, ο καθηγητής τον δηλώνει ως απόντα στο ειδικό φυλλάδιο ΠΑΡΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ/ΒΙΒΛΙΟ ΦΟΙΤΗΣΗΣ. Αν ο εκπαιδευτικός δεν παρίσταται, θα πρέπει να έχει ζητήσει άδεια (όπως ακριβώς προβλέπεται σε συνθήκες ομαλής λειτουργίας του σχολείου).

3.      Επικουρικά, και όχι υποχρεωτικά, μπορείτε να χρησιμοποιείται  η  πλατφόρμα e class του ΠΣΔ για την διακίνηση δοκιμίων, σημειώσεων, διαγωνισμάτων κ.λπ

4.      Σε όλους τους μαθητές έχουν σταλεί τα webex των καθηγητών του τμήματός τους από τους Υπεύθυνους των τμημάτων. (Παρακαλώ να ελεγχθεί από τους Υπεύθυνους των τμημάτων ότι έχουν στείλει όλα τα webex , αλλά και από τους γονείς και μαθητές ότι τα έχουν παραλάβει.)

5.      Καθημερινά εφαρμόζεται το Ωρολόγιο Πρόγραμμα το ίδιο που υπήρχε και κατά την ομαλή λειτουργία του σχολείου, από τις 08,30-14,10.

6.      Ολοι οι μαθητές έχουν ενημερωθεί από την Διευθύντρια και την Υποδιευθύντρια του σχολείου τόσο για τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου κατά την περίοδο της καραντίνας.

7.      Οι μαθητές μπορούν να χρησιμοποιούν τηλέφωνο, λαπτοπ, φορητό ή σταθερό υπολογιστή καθώς και σταθερό τηλέφωνο.

Για να δείτε τις αναλυτικές οδηγίες πατήστε ΕΔΩ

Read 1280 times Last modified on Κυριακή, 22 Νοεμβρίου 2020 17:13