Τετάρτη, 02 Ιουνίου 2021 11:43

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ για την υλοποιηση προγράμματος ERASMUS+

.Ολοκληρώθηκε η 6η κινητικότητα που πραγματοποίησε το Γενικό Λύκειο Σύρου στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+  KA229/  2018-2021, στη Στρατηγική  μας  Συνεργασία με σχολικές μονάδες της Γαλλίας, του Βελγίου, της Ρουμανίας, και της Ισπανίας, με θέμα «Βιώσιμη Ανάπτυξη για ένα αλληλέγγυο Μέλλον» (Avenir Durable Avenir Solidaire), που χρηματοδοτείται εξολοκλήρου από το ΙΚΥ και την Ευρωπαϊκή ΄Ενωση. Αυτή η τελευταία κινητικότητα με διοργανωτή το σχολείο μας έλαβε χώρα από 25-29 Μαϊου 2021 στο ΓΕΛ Σύρου  και είχε θέμα την βιώσιμη ανάπτυξη με έμφαση στο περιβάλλον. Λόγω της πανδημίας δυστυχώς δεν ήταν δυνατή η αυτοπρόσωπη παρουσία των μαθητών και των καθηγητών των συνεργαζόμενων σχολείων από τη Γαλλία το Lycee Bahuet, Brive la Gaillard , από το Βέλγιο το Institut Horticole Gembloux, από την Ισπανία Instituto de Ensenanza Secundaria Azcona, Almeria, και από τη Ρουμανία το Colegiul National Carol I Craiova .

Από το Γενικό Λύκειο της Σύρου (χώρα υποδοχής ) συμμετείχαν 8 μαθητές από την Α΄και Β΄τάξη και η Διευθύντρια,. Συνολικά συμμετείχαν 56 μαθητές και 13 καθηγητές.

Το σύνολο των δραστηριοτήτων πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου μας με χρήση  υπολογιστών και οι μαθητές συνεργάστηκαν  μέσω του webex  με τους ομολόγους τους των άλλων σχολείων και  διευκολυντή της διαδικασίας ως host τη Διευθύντρια του σχολείου και συντονίστρια του προγράμματος. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές μας παρουσίασαν την Ελλάδα, τη Σύρο και το σχολείο μας  ενώ παράλληλα δόθηκε έμφαση και στις επιστήμες, τη φιλοσοφία, τη λογοτεχνία και τις τέχνες  του σύγχρονου πολιτισμού μας. Επίσης δημιουργήθηκε λεξικό όρων που σχετίζονται με τις πτυχές της βιώσιμης ανάπτυξης της οικονομίας, του περιβάλλοντος, της κοινωνικής ασφάλειας και ένταξης. Η τελευταία ημέρα αφιερώθηκε σε εργαστήριο ελληνικής γλώσσας όπου οι εταίροι μας γνώρισαν την «Ιθάκη» του Καβάφη σε μετάφραση της M.Yourcenar, τραγούδησαν Βαμβακάρη και ακολούθησαν το ταξίδι της ελληνικής γλώσσας μέσα στο χρόνο και το πέρασμά της στην αγγλική και γαλλική γλώσσα.

Εν κατακλείδι, οι δραστηριότητες που έλαβαν χώρα επέτρεψαν  να ολοκληρώσουμε τη επιτυχημένη συνεργασία που είχαμε κατά τις προηγούμενες κινητικότητες στα σχολεία των εταίρων μας.  Αυτό το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ADAS ήταν μια ευκαιρία για τους 20 μαθητές  και 5 καθηγητές που ταξίδεψαν και συμμετείχαν στις δραστηριότητες στις άλλες χώρες αλλά και τους 8 μαθητές που συμμετείχαν στη τελευταία αυτή εικονική κινητικότητα , να έρθουν σε επαφή με τον πολιτισμό, τα εκπαιδευτικά συστήματα των άλλων χωρών, και να μυηθούν στις αξίες του ουμανισμού και του πολίτη με οικολογική συνείδηση.

Η Διευθύντρια του ΓΕΛ ΣΥΡΟΥ

Βασιλική Δεριζιώτη