Τετάρτη, 17 Ιουνίου 2020 17:08

ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ σχ.έτους 2019-20

I.    ERASMUS+ ΚΑ2 (διετές με χρηματοδότηση από το ΙΚΥ) Ευρωπαικό Πρόγραμμα σύμπραξης σχολείων με τίτλο ADAS Avenir durable avenir solidaire και γλώσσα εργασίας του προγράμματος την γαλλική.  Κατά τη διάρκεια του τρέχοντος σχολικού έτους πραγματοποιήθηκαν οι δύο από τις από τις 7 κινητικότητες που υπολείπονταν για την ολοκλήρωση του προγράμματος που χρηματοδοτείται πλήρως από το ΙΚΥ, με συμμετοχή 5 μαθητών και δύο καθηγητών ανά κινητικότητα για Ρουμανία , Κραϊόβα (Νοέμβριο) και Ισπανία, Αλμερία (Φεβρουάριο).

Οι δύο τελευταίες κινητικότητες σε Βέλγιο και στη Σύρο, αναβλήθηκαν λόγω covid-19.

II.    EUROSCOLA. Συμμετοχή σε συνεδρίαση της βουλής των εφήβων στο Ευρωκοινοβούλιο στο Στρασβούργο τον Δεκέμβριο. Προκρίθηκε μέσω διαγωνισμού ένας μαθητής του σχολείου και συνόδευσε την αποστολή των Κυκλάδων και καθηγήτρια του σχολείου.

III.    RECOGNIZE AND CHANGE. Δράση που εφαρμόστηκε στη Β΄τάξη με 2 δίωρα ανά τμήμα με τη μέθοδο peer to peer. Αλλαγή στάσης για την πρόληψη και καταπολέμηση της ψηφιακής βίας, της βίας, των διακρίσεων, για τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Read 176 times