Τετάρτη, 17 Ιουνίου 2020 16:49

Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγ- γραφής», μαθητών/-τριών για το σχολικό έτος 2020 – 2021

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΑΙΘ

Σας ενημερώνουμε ότι λόγω τεχνικού προβλήματος που διαπιστώθηκε στην εφαρμογή e-eggrafes, το οποίο προέκυψε κατά την προσπάθεια βελτίωσης απόκρισης του συστήματος, παρακαλείσθε να αποστείλετε με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο ή με οποιοδήποτε πρόσφορο τρόπο στους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών οι οποίοι/ες είναι ανήλικοι/ες ή στους ίδιους/ες αν είναι ενήλικοι/ες, το κάτωθι κείμενο προς ενημέρωσή τους:

«Λόγω τεχνικού προβλήματος που διαπιστώθηκε στην εφαρμογή e-eggrafes, κατά την προσπάθεια βελτίωσης απόκρισης του συστήματος, είναι απαραίτητο να υποβληθούν εκ νέου οι αιτήσεις που υποβλήθηκαν από την Κυριακή 28-06-20 και ώρα 00:01 έως και την Τρίτη 30-06-20 και ώρα 08:30».

Επιπλέον, δίνεται παράταση των Ηλεκτρονικών Αιτήσεων  Εγγραφής, Ανανέωσης εγγραφής και Μετεγγραφής σε ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. έως την Παρασκευή  03 Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59».

Από τις 18 Ιουνίου 2020 και ώρα 09:00 έως τις 2 Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59 θα μπορούν όσοι/-ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2020-2021, να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση, σύμφωνα με εκύκλιο του υπουργείου Παιδείας.

Οι αιτήσεις γίνονται μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ

Για την οριστική εγγραφή, ανανέωση εγγραφής ή μετεγγραφή τους, και λαμβάνοντας υπόψη την εξαιρετικά επείγουσα ανάγκη να αντιμετωπιστούν οι άμεσοι κίνδυνοι από τη διάδοση του νέου κορωνοϊού COVID-19 οι κηδεμόνες οφείλουν να αποστείλουν ηλεκτρονικά όσα δικαιολογητικά απαιτούνται κατά περίπτωση:  μέχρι την έναρξη των μαθημάτων

Μετά την οριστική κατανομή τους σε συγκεκριμένο ΓΕ.Λ ή ΕΠΑ.Λ. οι ενδιαφερόμενοι/-ες θα ενημερωθούν μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

https://e-eggrafes.minedu.gov.gr για την οριστική κατανομή τους στη σχολική μονάδα.

Τι πρέπει να σταλεί στη σχολική μονάδα μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου  ή ταχυδρομικώς:

(Τα Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή/επανεγγραφή των μαθητών αναφέρονται στην Αίτηση εγγραφής)

1. Υπεύθυνη Δήλωση ( μέσω της ιστοσελίδας του https://www.gov.gr/ με το κείμενο που υπάρχει στην Υ.Δ. , προκειμένου η δήλωσή σας να είναι ψηφιακά υπογεγραμμένη)

2. Αίτηση Εγγραφής,  (μέσα στο συγκεκριμένο έγγραφο θα βρείτε ακριβώς τι θα πρέπει να καταθέσετε ηλεκτρονικά στο σχολείο ανάλογα με την τάξη εγγραφής)

3. Αίτηση ΚΤΕΛ,

4. Ατομικό Δελτίο

Τις φωτογραφίες οι μαθητές της Α΄τάξης θα τις δώσουν στους Υπέυθυνους των τμημάτων τους κατά την έναρξη των μαθημάτων.

Επισήμανση !!!!

Σε συνέχεια της με αριθμ. Φ1α/75919/Δ4/17-6-2020 εγκυκλίου του Υ.ΠΑΙ.Θ. και μετά τις πρώτες ημέρες λειτουργίας της εφαρμογής e-eggrafes, θα θέλαμε να επιστήσουμε την προσοχή στα εξής:

Η επιλογή 2ης Ξένης Γλώσσας στη Β΄ Λυκείου για τα ΓΕΛ, όπως και η επιλογή ανάμεσα σε Μαθηματικά ή Βιολογία στην ομάδα προσανατολισμού «Θετικών Σπουδών και Σπουδών Υγείας» της Γ΄ Λυκείου ΓΕΛ, παρακαλούμε να δηλωθεί στη φόρμα που σας έχει σταλεί στο προσωπικό σας email. (τα στοιχεία συλλέγονται αυτόματα όταν συμπληρώνετε τη σχετική φόρμα)

Παρακαλούμε για την συνεργασία σας προκειμένου να πραγματοποιηθούν οι Ηλεκτρονικές Αιτήσεις εγγραφής-ανανέωσης εγγραφής-μετεγγραφής  σε ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Στην περίπτωση κατά την οποία μαθητής/-τρια έχει υποβάλει Ηλεκτρονική Αίτηση δηλώνοντας την πρόθεσή του/της για μετεγγραφή σε άλλη σχολική μονάδα (ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ.), θεωρείται ότι έχει πραγματοποιήσει την ανανέωση εγγραφής του/της στη σχολική μονάδα προέλευσης.

Read 2829 times Last modified on Παρασκευή, 18 Ιουνίου 2021 17:54